30. 4. 2009.

Posmatranje ptica...

Pored primarnog zanimanja Solane - berbe, prerade i plasiranja soli, ovaj prostor Bogom je dat za razvoj ekoturizma, i to veoma rijetkog turizma - posmatranje ptica koje je prema mišljenju eksperata, profitabilniji od nautičkog turizma. Solana je podrucčje netaknute ljepote, ima predispoziciju da turisti dolaze svih 12 mjeseci. Ovaj prostor je stjecište 265 vrsta ptica, od kojih je 138 rijetkih i zaštićenih u svijetu, zbog cega je Solana uvrštena u Medjunarodno značajno podrucje za ptice (IBA).
Javnosti je malo poznato da solansko blato obiluje visoko-kvalitetnim sastojcima koji su izvanredni za medicinske i kozmeticke svrhe, što su potvrdile analize u ruskim i slovenačkim institutima. Ljekovito blato - peloid se nalazi u talozime bazena Solane, na dubini od jedan i po metar ispod površine, a debljina iznosi i do 10m, sa srednjom debljinom od oko 3,5 m.

Solana


Ulcinjska Solana zauzima 1.468 ha slanih bazena, kanala i nasipa. Napravljena 1934. godine isušivanjem močvare Zoganjsko blato (zog na albanskom znaci ptica). Iz tog vremena datira i upravna zgrada koja je danas po starini drugi objekat u Crnoj Gori koji je sagradio tvorac Solane Italijan Gvido Gvizigovi po uzoru na upravne zgrade evropskih solana.
Objekat ima originalnu gradnju i napravljen je na sipovima. U ovoj zgradi je muzej koji baštini tradiciju Solane dugu 74 godine, ali i svjedoči muzejskim eksponatima o bogatoj flori i fauni ovog kraja.
Područje na kome je izgradjena Solana nije slučajno izabrano, već zbog 2.742 sunčanih sati godišnje i 1.215 l/m2 padavina godišnje.

Pašina džamija


Pašina džamija, Ulcinj, turski period. Podignuta je 1719. godine zaslugom Klic Alije iz Carigrada. Neposredno uz džamiju nalazi se amam, jedini objekat te vrste na području Crne Gore. Sastoji se od pomoćnog objekta i kupatila. Amam je zasvedjen.

Crkva Sv. Nikole



Saborna crkva Sv. Nikole – Ulcinj, Meterizi. Crkva je podignuta 1890. godine na mjestu na kome se u XV vijeku nalazio pravoslavni manastir Sv. Arandjela. Na osnovu dokumenata – fotografija (u prilogu) i sjećanja starih ljudi, izgradnja pravoslavne Crkve Sv. Nikole je završena 1895. godine. Svoj današnji izgled ova Crkva je dobila 1934. godine dogradnjom zvonika.

Crkva Sv. Josipa

Crkva Sv. Josipa – pod Bijelom gorom podignuta je 1875. godine kao katolička crkva. Gradnja ove crkve trajala je veoma dugo. Ovo je zadnji objekat gradjen za vrijeme otomanske vladavine. Jednobrodna je sa tri zvonika.

Sahat-kula


Sahat kula – Podgradje, Ulcinj iz XVIII-og vijeka. Kamena gradjevina kvadratne osnove, zidana je od nepravilno tesanog kamena u krečnom malteru.

Villa-rustica

Na malom ostrvu odnosno grebenu, sjeverozapadno od Ulcinja, u zalivu Kruče, nalaze se ruševine za koje se mislilo da su ostatak Starog Ulcinja - »Dolcigno Vecchio«. Prema venecijanskim istorjskim dokumentima, pretpostavlja se da je antički Olcinium bio lociran izmedju ovog grebena i kopna i potonuo. Medjutim, kasnijim arheoloskim istrazivanjima je utvrdjeno da se na ovoj stijeni, odnosno ostrvcu u antičko doba nalazila neka manja signalna stanica (specula), a u srednjem vijeku tvrdjava koja je služila kao osmatračnica. U zalivu Kruče prilikom nedavnog kopanja temelja za jednu kuću otkrivena je kasno-antička villa rustica, tj. velika kuca vlasnika jedne Iatifundijee, koja se, po svoj prilici, prostirala na čitavom prostoru Kruča. Prema mozaiku, keramici i novcima (cara Anastasija I, Justina i Justinijana I) koji su pronadjeni na tom lokalitetu, vila je iz VI vijeka naše ere i ujedno, za sada, poslije ilirskog bedema u Starom gradu, najvredniji otkopani kompleks na podrucju Ulcinja.

Crkva-džamija


Crkva-džamija u Starom gradu,kako je mnogi nazivaju, ili Hadži Halil Skurova džamija, sagrađena je 1510. godine kao renesansna crkva. Dolaskom Turaka ona se adaptira u džamiju dodavanjem minareta 1693. godine. Tako će ona i služiti kao mjesto okupljanja vjernika više od 300 godina.

Crnogorski Afrikanci

Ulcinj je veoma poznat i po razvoju zanatstva, čemu je u mnogome doprinijeo Mario Šurle, crnogorski Afrikanc i sin legendarnog ulcinjskog fotografa Riza Šurle. Osim po vještini izrade predivnih fotografija Ulcinja i okoline, Mario je poznat i kao strastven ribolovac i veliki boem. Interesantno je istaći da su, prvi doseljenici iz porodice Šurla u Ulcinj stigli jos prije 400 godina kao robovi iz Afrike.

...krijepi dušu i tijelo...

Ulcinj je interesantan i zbog zdravstvenog turizma, tako da se još 1925. gdoine, u našem gradu odvijao naučni skup na kojem je učestvovao i poznati njemački profesor, inače direktor Instituta za tropske bolesti dr. Not, koji je oduševljen podnebljem Ulcinja izjavio da u životu nije vidio “podneblje bogatije zvijezdama kao sto ih Ulcinj ima, dodajući da je vrijednost Ulcinja za čovječji organizam veoma velika i raznovrsna“ , sto jos jednom dokazuje da boravak u Ulcinju i njegovoj okolini krijepi i dušu i tijelo.

Borba ovnova


Ako volite iznenadjenja i ako Vaši nervi mogu istrpjeti malo surovosti, svakako trebate posjetiti borbu ovnova. U maloj areni na Starom gradu, Ulcinjani za vrijeme islamskog vjerskog praznika za posjetioce i domaćine prirede tradicionalnu borbu ovnova. Taj drevni obicaj, često okupi i po par hiljada gledalaca i navijača.

Na "krilima zmaja"...


Ako ste željni uzbudjenja, sa malog aerodroma u mjestu Štoj, nadomak Ulcinja, mozete letjeti motornim zmajem, diveći se živopisnoj panaorami Ulcinja, gledajući more, rijeku Bojanu, Šasko jezero, plaže i brojne ulcinjske planine.

Kite surfing

Kite surfing je sport koji je poslednjih godina doživio expanziju na ulcinjskoj Velikoj plaži upravo zbog vjetra maestrala koji duva u ljetnjem periodu.

Valdanos

Uvala Valdanos okružena je borovom šumom, u u zaledju su smješteni poznati ulcinjski maslinjaci. Šljunkovita plaža duga je 400m. Idealna je za kupanje i ronjenje. Uvala je zaklonjena sa obije strane stijenama, a vjetar unutar nje čini je pogodnom za jedrenje i ribolov.

Ženska plaža

Ženska plaža, okružena borovom šumom, poznata je po izvorima sumporne vode koja je jako ljekovita, naročito se preporučuje ženama koje pate od tzv. "ženslih bolesti" i raznih kožnih oboljenja. Legenda kaže da nerotkinja koja se okupa na ovoj plaži ubrzo zatim postaje majka...

Ribarsko naselje


Posebna atrakcija za sve turiste jeste ribarsko naselje na rijeci Bojani...

Raj za nudiste...


Ako ikad poželite ljetovanje iz snova u kostimima Adama i Eve, Ada Bojana je definitivno pravi izbor.

Ada Bojana - nastanak


Ostrvo Ada Bojana nastalo je vještačkim putem tako što se u XIX vijeku na mjestu sadašnjeg ostrva nasukao brod „ Merito“ a godine taloženja riječnog nanosa izvajale su ovaj mali raj na zemlji. Ada je poznati turistički dragulj Crne Gore, nudističko naselje sa predivnom pješčanom plažom i specifičnim ambijentom, vješto sakriveno od radoznalih pogleda sa dvije strane opkoljeno predivnom rijekom Bojanom a sa treće najčistijom morskom vodom.

"Port Milena"

„Porta Milena“ pravi dragulj za oči, duboko uvučena u kopno sa bezbroj drvenih kolibica na vodi koji mještani nazivaju „kalimere“.

Mala plaža


Tu je i Mala ( gradska) plaža smještena tačno ispod zidina Starog Grada.

Velika plaža




Ulcinj “nudi” 33 km obale od čega 18 km prelijepih plaža, počev od Velike plaže koja se prostire punih 13 km a prepoznatljiva je po sitnom I ljekovitom pijesku čija je veličine prečnika o,1 – o,5 mm.

Egzotika... duh Orijenta


Ulcinj ne treba samo vidjeti, Ulicinj treba istinski doživjeti. Jedinstvenu i riječima neopisivu ljepotu ulcinjske trdjave čiji bedemi izranjaju direktno iz mora, treba dopustiti starim kiklopskim zidinama, kulama, puškarnicama, kapijama da ispričaju svoju bogatu istoriju. Ako želite da doživite egzotiku, duh orijenta i svakako naučite nešto iz istorije, nemojte ni slučajno zaobići ulcinjsku rivijeru.

Multietnička i multinacionalana struktura stanovništva



Osim svoje bogate kulturne i istorijske baštine ovaj drevni grad je poznat i po mulitietničkoj i multinacionalnoj strukturi stanovništa koje se kroz istoriju ujedinjavalo i davalo otpor okupatoru, naročito u drugom svjetskom ratu. Na to nas danas podsjećaju mnoge spomen ploče i biste širom grada.

Robovi...


Poslije Venecije i Dubrovnika Ulcinj je bio treća flota i jedna od omiljenih gusarskih destinacija. U to vrijeme expanzije piratstva u jednom trenutku u Ulcinju je robovalo oko 100 crnaca koji su nakon oslobadjanja uzeli prezimena porodica u kojima su služili i tako postali pošteni i časni gradjani.

Ulcinjski Stari grad ugostio je kao zarobljenika i čuvenog španskog pisca Migela de Servantesa koji je nakon toga napisao svjetski poznat roman „Don Kihot“. Pošto se grad u to vrijeme zvao Cita di Dolcinio, Servantes je za svog junaka „Don Kihota“ namijenio ljubavnicu Dulcineu koja je nosila ime grada u kome je bio zarobljen 5 godina. I dan danas u Ulcinju postoji trg na kome su se nekad okupljali robovi i trgovali a zove se Trg robova ili Servantesov trg.

Jedan od bezuspješnih opsada Ulcinjskog Starog grada pripisuje se Mongolima. Pošto su se okanili Ulcinja Mongoli su opustošili susjedni episkopski grad Svač i pobili sve njegove stanovnike. Istorijski izvori govore da je Svač obnovila kraljica Jelena u XIII vijeku a po legendi koju su napisali Ðustinijani (1533.) i Bici (1610.) Svač je imao toliko crkava koliko u godini ima dana, čak i danas se mogu pronaći temelji njih desetak sačuvanih. Mlečani su stavili Ulcinj pod svoju zaštitu 1423. god i ostao je pod njihovom vlašću sve do 1571. godine kad je napadnut i opustošen pao u ruke Turcima.

Interesantan podatak je da je baš u Kuli Balšića boravio čuveni reformator Talmuda (Sabataj Cevi) koji je 1676. godine, nakon što je prešao u islam tu i umro poznat kao Muhamed Efendija. Iako nikad nije bio prava prijestonica Ulcinj je bio omiljena destinacija koju su vladari Zete koristili za svoje rezidencije.
Za vrijeme rimske vladavine Olcinijum dobija poseban status, kao grad sa naročitim privilegijama (opida civijum romanoruma) a kasnije i kao grad sa samostalnim statusom ( Municipija). Zbog svog izuzetnog geografskog položaja, reljefa i blage klime oduvijek je bio meta velikih osvajača. Ulcinj je grad čije su zidine često rušene u ratovima ali isto tako i obnavljane od strane svih onih koji su zbog izuzetne ljepote ovog drevnog grada pronalazili svoj mir izgradjujući sebi utvrdjenja i rezidencije.
Vizantijski car Justilijan ga je obnovio i napravio utvrdjenja a nakon njega Nemanjići, Balšići, Mlečani i Turci. Godine 1183 grad je zauzeo srpski župan Stefan Nemanja i u to vrijeme Ulcinj je postao jedan od najznačajnijih primorskih gradova.

Najraniji tragovi nas vode do praistorijskog vremena kad je Ulcinj pripadao Ilirima, narodu indoevropskog porijekla. Ulcinjski stari grad su osnovali još u V vijeku p.n.e. Kolhidjani zbog čega je prvobitno i dobio ime Kolihinium. U II vijeku (163 god p.n.e) osvajaju ga Rimljani od ilirskog plemena Olcinijatas i tadašnji drevni grad Colchinijum postaje Olcinijum.

Ulcinj je jedan od najstarijih gradova na jadranskoj obali koji već 25 vjekova prkosno odolijeva zubu vremena. Čudesno izdignut na hridinama iznad otvorenog mora, okrenut Otrantu neodoljivo osvaja sva Vaša čula kroz vjekovima nataložene različitosti kultura i civilizacija stopljenih u jednu cjelinu. Nešto nalik na mali raj na zemlji vanvremenski isklesan u vjekovima krvavih borbi, prkosa, ponosa i ljubavi svih onih koji su ovo mjesto posjetili bar jednom u životu.

Grad Ulcinj...

Ulcinj je najjužniji grad na crnogorskoj obali Jadrana. U blizini grada nalazi se najveća jadranska plaža na kojoj se istovremeno može kupati 500 000 ljudi; Ada-Bojana jedinstveno riječno ostrvosa pješčanom plažom i prašumom u zaledjini; uvala Valdanos poznata po mnogobrojnim stablima maslinovog drveta; Stari grad ... i još mnoštvo drugih mjesta koja Ulcinj čine privlačnim i jedinstvenim i svakako poželjnim za vidjeti!